Znáte to. Našetřili jste na nový smyčec a konečně je zde den D. A stojíte před problémem, jestli koupit dražší smyčec s certifikátem nebo bez. Je to stejné jako prodej houslí. Vyplatí se koupit smyčec s certifikátem? Bude hrát lépe. Je certifikát opravdu pouze obchodní záležitost?

Dát za stejně kvalitní smyčec 50 nebo 80.000 Kč je rozdíl, který každý v peněžence cítí. Zpravidla oba smyčce najdete u prověřeného houslaře. Jeden smyčec však certifikát má a druhý ne. Co s tím?

Zkušení obchodníci Vám řeknou že polovina smyčců s certifikáty jsou falzifikáty. Certifikované smyčce opravdu zpravidla nemají co dělat s kvalitou a jde pouze o obchodní záležitost. Cerfifikovaný smyčec Vám nebude ztrácet na hodnotě a lépe ho prodáte.

Dobrý smyčec je často důležitější než samotné housle. Není to pouze nástroj na hraní, ale také dobrá investice, pokud ho zachováte v dobrém stavu. Pro vás třeba nemusí být perfektní, ale jinému houslistovi může perfektně sedět.

Pokud ho budete prodávat a bude chtít za smyčec vysokou cenu, jak může kupující vědět, že má opravdu tak vysokou hodnotu? K tomu Vám pomůže právě certifikát. Dokonce i kdyby měl smyčec na sobě razítko a budete ho prodávat dealerovi hudebních nástrojů, nemusí vám vůbec věřit, že je to autentické.

Franocuzské smyčce od Srtoryho budou stát vždycky více než německé smyčce.
Liší se také samotná hodnota certifikátu – kdo ho dělal. Pokud si uděláte certifikát v Londýně u renomované firmy, bude mít zřejmě větší hodnotu než certifikát od houslaře ze zapadlé vesnice v Česku.

Dobrá rada najít dobré certifikované místo a tam si udělat certifikát na míru. Vyhnete se tak spekulacím. Většina profesionálních houslařů Vám vystaví certifikát za poplatek, který se pohybuje v řádu tisíců.

Pokud chcete ušetřit, nemusíte mít hned certifikát. Stačí si nechat napsat papír od houslaře se jménem, že podle jeho názoru se jedná o originál. Nemá to sice hodnotu certifikátu, ale pomůže Vám to při případném prodeji a uklidní zájemce.