Zkoušeli jste už někdy kupovat housle ze Slovenska nebo z Polska. Je tam hodně starých nástrojů za dobré ceny. Mrkněte třeba na bazos.cz a bazos.sk nebo na polské allegro.pl. Slovensky se housle řeknou husle nebo sláčikové nástroje. Polsky musíte do vyhledavače zadat skrzypce. Potom budete mít úspěch.

Často narazíte na velice výhodné nabídky v EUR nebo ZLOTYCH. Ale to nevadí. Často se vám ušetřené peníze velice rychle vrátí. Pokud nástroj koupíte třeba o 10 tisíc levněji než v Čechách, tak se vám cesta bohatě zaplatí. Jeďte raději tam, kde mají více houslí, ať máte z čeho vybírat. Pokud má majitel houslí mnoho, pak je to překupník a na něho opatrně – umí v tom chodit.

Jste v rámci unie, takže za housle neplatíte žádné clo, každopádně pro vyvarování se problémům, že by nástroj mohl být kradený nebo nepoctivě nabitý, nechte si vystavit doklad a potvrzení o koupi houslí. Nechte si raději doklad podepsat, pokud vám majitel dovolí opsat si číslo občanky tím lépe.

Až dorazíte domů, budete mít radost, že jste dobře koupili. Každopádně vybírejte ušima a očima. Na případné reklamace raději zapomeňte – pokud budete mít problémy, zajděte si raději k houslaři. Spoléhejte se na svoje uši a určitě koupíte dobře.